Marakasy dla każdego

Większość osób kojarzy, czym są marakasy – egzotyczne grzechotki, którymi świetnie mogą się bawić zarówno profesjonalni muzycy, jak i małe dzieci. Co więcej, marakasy bardzo często są polecane jako zabawki dla dzieci w początkowych etapach muzycznej nauki, ponieważ gra na nich jest naprawdę bardzo prostym zajęciem. Nie oznacza to jednak, że marakasy są instrumentem banalnym – posiadają niezwykły urok i naprawdę doskonale wpływają na muzyczną atmosferę.

Pochodzenie marakasów
Marakasy to indiański instrument i początkowo były robione z tykwy bądź skorupy orzecha kokosowego, do wnętrza którego wsypywało się małe kamyczki. Ze względu na pochodzenie z Ameryki Południowej był początkowo ściśle związany z muzyką latynoską, z której czerpali miłośnicy jazzu. Instrument ten pełnił bardzo istotną rolę w kulturze plemion zamieszkujących takie państwa jak Kolumbia, Gwatemala czy Puerto Rico. Z resztą do dziś marakasy są bardzo ważną częścią opraw muzycznych ludowych obchodów różnorodnych świąt tamtych ludów.

Marakasy dziś
Bardzo często instrument ten jest wykorzystywany w zespołach jazzowych. To właśnie dzięki zainteresowaniu jazzmanów przedostał się do szerszego użytkowania w muzyce. Dzięki temu możemy dziś widzieć ten instrument w różnego rodzaju stylach muzycznych. Stosuje się go również w muzykoterapii i można z powodzeniem wykorzystywać marakasy w nauce rytmiki nawet w przypadku małych dzieci.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcesoria muzyczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *